Odnos, ki ga imamo sami s sabo, je najpomembnejši odnos, ki ga imamo v življenju. Treba ga je negovati in skrbeti, da je kar se da pozitiven.
Zakaj je ta odnos najpomembnejši? Ker je vir našega delovanja in ustvarjanja odnosov z drugimi ljudmi, kot tudi vir naših mnogih moči in hkrati nemoči. Pozitiven odnos, poln ljubezni do sebe, nam lahko pričara izjemni občutek svobode pri izražanju in predstavljanju svoje osebnosti in svojih sposobnosti pred svetom.
Na drugi strani pa negativen odnos, ki osebo omejuje z občutkom manjvrednosti, nesposobnosti in z občutkom, da nikoli ni dovolj dobra, prispeva k temu, da se oseba čuti majhna pred svetom in ostalimi ljudmi. Čuti potrebo, da se skrije in drugim prepusti svoj prostor.
Normalno je, da odnos, ki ga imamo sami s sabo, ni popoln, a ker smo konec koncev oseba s katero preživimo največ časa, poleg tega je ravno ta oseba odgovorna za naše življenje, je dobro, da poskrbimo, da se prijetno počutimo s svojimi mislimi, smo motivirani za osebno rast in si želimo najti notranjo srečo. Zakaj notranjo srečo? Ker mnogo oseb, ki imajo negativen odnos do samega sebe, manjkajočo srečo in ljubezen iščejo v zunanjih virih. To, da si ljudje želimo ljubezni, je naravno, saj smo družabna bitja in si želimo, da smo sprejeti. Vendar kadar sta nizka samopodoba in notranje nezadovoljstvo s samim sabo razlog, da stopamo v odnose z drugimi, se ti v večini primerov ne razvijejo najbolje. Taki odnosi so lahko zelo toksični in nedelujoči. Oseba si v odnosu želi pridobiti srečo, zadovoljstvo in ljubezen, saj zavestno ali podzavestno meni, da bo potem te pozitivne občutke čutila tudi do sebe. Namesto tega pa takšni odnosi počutje osebe le še poslabšajo ter poglobijo negativne občutke in občutke manjvrednosti.
Ne samo, da negativen odnos do samega sebe vpliva na ostale medosebne odnose, v veliki meri vpliva tudi na to, kako delujemo na ostalih področjih v življenju. Predvsem vpliva na poslovno oz. karierno področje. Za doseganje ciljev in napredovanje v življenju je potrebna sposobnost in pogum za tveganje, da stopimo iz svoje cone udobja. Osebe, ki dvomijo v svoje sposobnosti, se ne počutijo dovolj pogumne in sposobne, da stopijo v neznano in preizkusijo nekaj popolnoma neznanega, zato na tak način ne morejo doseči novih izkušenj, znanj in dosežkov ter svojih ciljev. Zaradi nedoseganja svojih ciljev pa se zopet počutijo manjvredne in občutijo dodatno nemoč ter nezadovoljstvo s samim sabo. Tako se krog ponavlja in oseba ga lahko prekine le, če stopi iz dobro znane cone udobja.
Odnosa do samega sebe ne moremo spremeniti čez noč. To je proces, ki terja čas, vztrajnost in moč. A če se zavedamo, da odnos, ki ga imamo sami s sabo, ni takšen, kot bi želeli da je, je prvi korak že narejen.
V pomoč je lahko tudi vprašanje: Kako se vedete in pogovarjate z osebo, ki jo imate najrajše in ji želite najboljše? Ko odgovorite na to vprašanje, se vprašajte, kako pa se vedete do sebe, kaj si govorite in ali se počutite tako, kot bi želeli, da se vaša najljubša oseba počuti poleg vas? Odgovore primerjajte med sabo.
Cilj je, da do sebe čutimo in se obnašamo tako kot do najljubše osebe, za katero si želimo, da ji je ves čas prijetno, da izraža svoje talente, verjame vase in napreduje v življenju.
Ljudje smo zapletena bitja, a hkrati neverjetno močna in sposobna. Vsak je poseben, vsak ima številne potenciale in talente, ki bi jih moral pokazati svetu. Ko se resnično zavemo svoje edinstvenosti, nenadomestljivosti in moči, se tudi v našem odnosu do samega sebe nekaj premakne v pozitivno smer.
Zapisala: študentka Sara Dobrotinšek (v okviru projekta Študenti za študente)
Ste v stiski? Da ne boste sami, lahko svojo zgodbo delite in s tem tudi drugim pomagate.
Želite že danes začeti znova? Z zaobljubo lahko naredite prvi korak k boljši skrbi zase in za bližnje.