Če berete ta prispevek ste verjetno v skrbeh za družinskega člana ali prijatelja, ki trpi zaradi odvisnosti od drog ali alkohola. V nadaljevanju boste našli odgovore na najpogostejša vprašanja o prvih korakih na poti zdravljenja.
Veliko ljudi je primoranih vstopiti v proces zdravljenja iz strani družine, prijateljev, delodajalca ali sodnega sistema. Ni dokaza o učinkovitosti prepričevanja ali motiviranja za spremembo v smislu konfrontacijskih intervencij kot jih vidimo na TV-ju. Ker je verjetnost, da takšno srečanje preraste v nasilje večja, raje poskusite ustvariti spodbudo, da bi oseba obiskala vsaj zdravnika. Pogosto ljudje raje poslušajo strokovnjake kot, da bi imeli pogovore s prijatelji in svojci. Slednja srečanja pogosto poganjajo izpostavljenost, strah in obtoževanje.
Kako naj načnem temo? Ali bo pogovor poslabšal situacijo?
Strokovnjaki pri pogovoru z odvisno osebo priporočajo ponavljanje pozitivnega sporočila: ”Skrbi me zate in bi rad/a, da poiščeš pomoč.” Definirajte uporabo substanc kot problem za vas in druge, ki jih skrbi zanj/o. Izogibajte se vzbujanju krivde, prepiranju, očitanju in sramotenju, ostanite mirni in vztrajajte ter obenem pričakujte zanikanje, izogibanje, racionalizacijo in intelektualizacijo problema.
Pobudnica za pogovor odvisno osebo lahko usmeri v sprejemanje drastičnih odločitev, saj lahko ta pred svojci naredi ”sceno”, se odseli, izpade iz šole, skrivoma uživa substance, se maščuje in podobno. Pogovor se lahko razvije v različne smeri, a je iskren, umirjen in dobronameren pogovor lahko produktivna izkušnja.
Pri pogovoru vam bodo v pomoč sledeče smernice:
– Na načenjajte teme, ko je oseba pod vplivom substanc, saj je v takem stanju manj sposobna za razumevanje logike, lahko verjetneje postane neracionalna, nepotrpežljiva, zaničljiva, jezna, obsojajoča ali nasilna.
– Ne bodite pod vplivom substanc vi sami.
– Vaš cilj je vzpostavitev dvosmernega pogovora v katerem lahko izrazite svoje skrbi, a poslušate in razumete posameznikovo dojemanje situacije. Ustvarite vzdušje v katerem se oseba ob vas ne bo počutila kot na predavanju ali pri pridigi. Uporabljajte odprta vprašanja.
– Vzpostavite čas za pogovor, ko imata na voljo več kot nekaj minut. Dogovorite se za termin v naslednjih nekaj dneh in sicer z namenom, da bi se pogovorila o nečem kar se vam ”plete po glavi”. Vztrajajte pri svojih pogojih za pogovor, saj je pomembno, da se boste tam počutili dobro in imeli dovolj časa.
– Ko se srečata, osebi povejte, da vam je mar zanjo. Poudarite, da vas je do tega pogovora vodila skrb za njegovo ali njeno dobro počutje.
– Naštejte opažena vedenja in izrazite svojo zaskrbljenost glede učinkov snovi in njihove nadaljnje uporabe.
– Če vam oseba zagotavlja, da nima težav, prosite za ponoven pogovor čez čas. Ni cilj prepričati osebo o obstoju problema, ampak o obstoju problema izraziti svoje mnenje, ki temeljni na opaženem vedenju.
– Ne skušajte špekulirati, raziskovati motive ali soditi, saj vas to lahko vodi proč od namena in bistva pogovora.
– Ne pričakujte takojšnjega dramatičnega premika v razmišljanju ali vedenju posameznika. Ta pogovor je lahko prva priložnost ob kateri je oseba razmišljala o tem problemu.
– Zapomnite si, da hitre rešitve ne obstajajo. Pripravite se na dolgi rok.
Če se je problem pojavil le v kratkem obdobju ali še ni dosegel hude faze, bo oseba morda uspešno zmanjšala uporabo substanc. Lahko pa se zgodi, da boste žal kot mnogi drugi spoznali, da so ljudje, ki zmorejo zmanjšati uporabo snovi izjema. Neuspešen poskus zmanjšati uporabo substanc ni povsem negativna izkušnja, saj more osebi pomagati spoznati, da je problem obsežnejši, kot je mislila doslej.
Kako naprej po pogovoru?
Če zaznate, da je posameznik pripravljen razmisliti o obstoju problema, predlagajte, da opravi ocenitev ali posvet z zaupanja vrednim strokovnjakom iz področja zdravljenja odvisnosti. Ta bo glede na resnost težav, posameznikovo zdravstveno, psihološko in socialno zgodovino določil najboljši potek zdravljenja.
V pomoč na poti zdravljenja je lahko tudi udeležba na skupini za samopomoč kot ta Anonimni Alkoholiki ali Anonimni Narkomani. Ta srečanja niso nadomestek zdravljenja, a so lahko pomemben vir opore in spodbude.
Zdravljenje naslavlja posameznikove fizične, psihološke, čustvene in socialne pogoje. Trajna abstinenca in trajno povečanje osebnega zdravja ter socialnih funkcij sta glavna cilja zdravljenja. Vrsta zdravljenja je izbrana glede na težavnosti problema. Obstaja veliko poti zdravljenja in katerikoli od programov zdravljenja lahko vodi do uspeha, če je oseba pripravljena sprejeti pomoč ter investirati svojo energijo. Pri izbiri ali usmeritvi v programe zdravljenja vam lahko pomagajo zdravnik, psihiater, zakonski in družinski terapevt ali socialni delavec. Če boste spremljali osebo na pogovoru s strokovnjakom ne prikrivajte in se ne bojte resnice. Odkrito in suvereno povejte kar vam leži na duši. Prav je, da izrazite svoje doživljanje, saj s tem pokažete na resnost situacije, a poskrbite za to, da osebi ob vas ne boste vzbujali krivde, temveč jo boste spodbujali k prevzemu odgovornosti zase. Ohranite svoje in njeno dostojanstvo.
Da bi opogumili osebo k prenehanju, je dobro, da ji poveste, kako boste pomagali – na primer, gresta na svetovanje ali terapijo skupaj, poskrbite za prevoz, varstvo otrok in podobno.
Čeprav si želite, da bi se uporaba substanc končala karseda hitro, ima takojšnja abstinenca od določenih snovi, tveganja kot so odtegnitveni simptomi z resnimi zdravstvenimi posledicami. Pri lajšanju teh fizičnih simptomov bo osebi v pomoč sprejem v detoksikacijski center.
Kaj naj naredim v nujnem primeru, povezanim z uporabo alkohola ali droge?
Če ima vaš bližnji katerega od naštetih simptomov pokličite 112.
– Izguba zavesti po uporabi substance.
– Izguba zavesti po uporabi substance ali pitju alkohola, zlasti, če je posameznik v kratkem času popil pet ali več meric pijače.
– Posameznik je imel napad.
– Posameznik je pil ali uporabil substanco in resno razmišlja o samomoru.
– Posameznik ima zgodovino uporabe substanc ali tveganega pitja in ima hude odtegnitvene simtpome, kot so zmedenost in močno tresenje. Hudi odtegnitveni simptomi, kot je alkoholni delirij, lahko povzročijo smrt.
Povzeto po:
– Helping an Adult Family Member or Friend with a Drug or Alcohol Problem. Partnership for Drug-Free Kids. (http://www.drugfree.org/want-help-adult-family-member-friend-drug-alcohol-problem-7-suggestions/).
– What to Do If Your Adult Friend or Loved One Has a Problem with Drugs. National Institute on Drug Abuse. (https://www.drugabuse.gov/related-topics/treatment/what-to-do-if-your-adult-friend-or-loved-one-has-problem-drugs).