Osebnostne motnje so duševne motenje, pri katerih imajo posamezniki rigiden in nezdrav vzorec mišljenja, funkcioniranja in vedenja. Težko razumejo in se težko odzivajo na situacije in na ljudi. To povzroča težave in omejitve v romantičnih odnosih, socialnih udejstvovanjih, na delovnem področju in v šoli.
V nekaterih primerih se ne zavedajo, da imajo osebnostno motnjo, ker se jim zdi njihov način mišljenja in vedenja naraven in pogosto krivijo druge za izzive, s katerimi se soočajo. Običajno se začnejo v adolescenci oz. mladi odrasli dobi. Osebnostne motnje so pogoste in kronične.
Obstaja več klasifikacij. V tem besedilu se bomo osredotočili na klasifikacijo in opis po DSM 5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition), kjer so osebnostne motne razdeljene v 3 skupine (clusters) A, B in C.
SKUPINA C: IZOGIBAJOČA, ODVISNOSTNA IN OBSESIVNO-KOMPULZIVNA OSEBNOSTNA MOTNJA
IZOGIBAJOČA OSEBNOSTNA MOTNJA
Glavna značilnost izogibajoče osebnostne motnje je splošna zavrtost in izogibanje socialnim situacijam, negativno doživljanje sebe in ekstremna občutljivost na negativno oceno. Brez zdravljenja se osebe s to motnjo postopoma umikajo iz socialnih odnosov, skrajni izhod pa je, da živijo v izolaciji, ki je včasih lahko tudi popolna.
Prisoten je trajen vzorec socialne inhibicije, občutkov neustreznosti in preobčutljivosti na negativno oceno.
Prisotni najmanj 4 od naslednjih kriterijev:
ODVISNOSTNA OSEBNOSTNA MOTNJA
Zanjo je značilna pervazivna in pretirana potreba po tem, da bi drugi skrbeli zanje, kar vodi k submisivnemu in oklepajočem vedenju, s strahom pred ločitvijo.
Prisotnih mora biti najmanj 5 od naslednjih kriterijev:
OBSESIVNO KOMPULZIVNA OSEBNOSTNA MOTNJA
Zanje je značilen trajen vzorec preokupiranosti z redom, perfekcionizma, psihičnega in medosebnega nadzora na račun fleksibilnosti, odprtosti in učinkovitosti.
Potrebna prisotnost najmanj štirih od naslednjih osmih značilnosti:
Zdravljenje osebnostnih motenj poteka psihoterapevtsko v obliki individualnih, partnerskih, družinskih in skupinskih terapiji. Po potrebi je potrebno farmakološko zdravljenje. Pri nekaterih oblikah se svetuje tudi hospitalno zdravljenje na psihoterapevtskih oddelkih. Za več informacij se obrnite na naše strokovnjake.
SKUPINA A: PARANOIDNA, SHIZOIDNA IN SHIZOTIPSKA OSEBNOSTNA MOTNJA
SKUPINA B: ANTISOCIALNA, MEJNA, HISTRIONIČNA IN NARCISISTIČNA OSEBNOSTNA MOTNJA