V Sloveniji ima težave z alkoholom okoli 10 % odraslega prebivalstva. Redki začnejo uživati alkohol zaradi zabave. Mnogi ga uživajo, ker pričakujejo, da bo ugodno vplival na njihovo neprijetno razpoloženje. Pogosto ga uporabljajo kot samozdravljenje tesnobe, napetosti, jeze, razočaranj. Nekateri zato, ker želijo pripadati skupini, kjer je to del običajnega vedenja. Nihče ga ne začne uživat zato, da bi postal zasvojen.
Če alkoholu podleže oče, mati ali celo oba je z alkoholom zaznamovan celoten družinski sistem. Vsaka oblika pitja predstavlja za družinske odnose resno preizkušnjo in grožnjo, saj nikoli ne pomeni trdne osnove, ki bi omogočala zdrav razvoj odnosov, ki so ključnega pomena za naše življenje. Zlasti hudo je v družinah, kjer alkoholizem spremlja še nasilje.
Odvisnost je bolezen.
Kadar so možgani pretirano močno in dolgo stimulirani z alkoholom, se morajo možgani temu nekako prilagoditi. Če so dnevno izpostavljeni alkoholu, se zvišuje toleranca. Ob razviti toleranci potrebuje posameznik večjo količino alkohola za isti učinek. Če pa človek uživa alkohol v zelo velikih količinah z vmesnimi prekinitvami, se razvije senzibilizacija, to pomeni, da se posameznik bolj odzove na učinek alkohola.
Spremembe v možganih, ki so posledica dolgotrajnega uživanja alkohola, so dokaz, da je odvisnost bolezensko spremenjena funkcija možganov, torej bolezen.
Kadar ljudje uživajo alkohol, da bi le malo spremenili razpoloženje, gre za manj škodljivo stimulacijo, kot če želijo razpoloženje močno spremeniti. Tisti, ki izkusijo, da jim alkohol zelo dobro popravi razpoloženje, bi morali zaradi tega postati zelo zaskrbljeni, ker to kaže na genetsko ranljivost in povečano tveganost za nastanek odvisnosti!
SIMPTOMI
Osnovni pojmi:
Za moške je tvegano pitje alkohola: več kot 2 enoti* na dan in več kot 4 enote ob eni priložnosti
Za ženske: več kot 1 enota na dan in več kot 3 enote ob eni priložnosti
Za osebe stare nad 65 let: več kot 1 enota na dan
*1 enota ali merica vsebuje 10 g alkohola, to je enako: 1 dcl vina ali 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žganja
Tvegano pitje alkohola je tudi
V zadnjih 12 mesecih morajo hkrati obstajati najmanj 3 znaki:
Posledice dolgotrajnega pitja alkohola: uživanje alkohola negativno učinkuje praktično na vsa tkiva in organe v telesu. Najbolj izpostavljena so prebavila in z njimi povezani organi: jetra (ciroza jeter, ki v končni fazi privede do odpovedi jeter) in trebušna slinavka (vnetje trebušne slinavke). Draženje sluznice prebavnega trakta povzroča vnetja požiralnika, želodca in nastanek želodčne razjede. Pri dolgotrajnejši zlorabi alkohola je sluznica požiralnika huje prizadeta in lahko zakrvavi, kar je izredno nevaren zaplet. Pri kroničnih vnetjih trebušne slinavke njena funkcija počasi upada ter lahko vodi do nastanka sladkorne bolezni in motenj v prebavi. Kronično prekomerno uživanje alkohola je neposredno povezano z resnimi nevrološkimi in mentalnimi težavami (npr. atrofija (zmanjšanje prostornine in propad) možganov, motnje spanja, izguba spomina, psihoze) in povečanim tveganjem za božjastne napade.
V razvoju alkoholne bolezni gre posameznik skozi različne faze. Faza uničevanja družine, ko navzven še varuje ugled, prikriva zasvojenost, doma pa so že spori, grožnje. Družina ima manj socialnih stikov, pride do reorganizacija družine, spremenijo se vloge. Sledi faza osebnostnega in socialnega propadanja. Družina postane zelo motena, pojavijo se težave v službi, odtujenost, oženje interesov. Prisotne so manjše miselne sposobnosti, doživljajska otopelost. Okolica začne posameznika vse manj spoštovati in upoštevati. Začnejo se ga izogibati. Vse bolj je osamljen, ostane le pivska družba. Lahko sledi razveza in brezposelnost, celo brezdomstvo.
KAKO SI LAHKO POMAGAM?