Dobra lastnost prijateljstva je tudi to, da je čustveno podporen. To pomeni, ko je njegov prijatelj v stiski in potrebuje čustveno podporo, je ta prijatelj ob njem.
Če med prijatelji obstaja “mehanizem daj-dam”, se tako vloga podpore izmenjuje med osebami v času prijateljstva.
Toda, kaj narediti takrat, ko se ena izmed oseb v prijateljstvu začne počutiti preobremenjena s problemi prijatelja?
Pomembno je vzpostavljanje ravnovesja. Res je ni vedno enostavno najti pravega trenutka in postaviti meje, se zaščititi. Občutje, da ste čustveno preobremenjeni se lahko priplazi tako potiho, da sploh ne opazite, da se to dogaja. Preden se tega zaveste se že počutite čustveno in fizično oslabljeni, kljub temu, da to ni namen vaših prijatelje ali bližnjih.
Čez čas, ko je to lahko že sprejeta dinamika med vami in vašimi bližnjimi, lahko opazite, da se na njihove klice, maile ali sporočila odzivate s mešanimi občutki. Na eni strani si želite biti dobri prijatelji, a po drugi strani se lahko počutite tudi prestrašeni glede vašega odziva na čustveno preobremenjenost, ki jo trenutno doživljate.
Mogoče celo čutite, da vaša podpora ne pomaga, še posebej takrat ko vaš prijatelj ne vlaga truda v to, da bi spremenil stvari, katere ga obremenjujejo, ali pa si poiskal pomoč. V nekaterih primerih se celo zgodi, da se prijatelj po tem počuti bolje po pogovoru in tako ne čuti potrebe po spremembi njegovega življenja.
Čeprav se boste sprva počutili krive, je zelo pomembno vedeti, kdaj je dobro stopiti en korak nazaj in oceniti situacijo, kaj se dogaja in kako lahko to vpliva na vas.
“Mehanizem daj-dam” ali drugače povedano, vložen trud v prijateljstvo, pogosto ne bo 50-50% ali enakovreden, ampak bo nihal. Včasih bo vaš prijatelj v težkem obdobju potreboval več pozornosti od vas, vi pa od njega manj. Tako bo lahko vaš odnos takrat 70%- 30%. To pomeni, da mu boste vi v veliko oporo, on vam pa manj, saj bo v tistem trenutku preobremenjen z lastnimi težavami.
Prijateljstvo ni to, da bi merili kdo več da, vlaga v ta odnos. Toda, če opazite, da je ta dinamika pogosta v vašem odnosu in vas problemi prijatelja izčrpajo, je pametno, da poskrbite zase in postavite meje na sočuten in premišljen način.
Lahko se zgodi, da niste samo vi vir čustvene podpore in se tako vaš prijatelj lahko obrne na druge prijatelje ali na družinskega člana.
Če so prijateljevi problemi dolgotrajni je smotrno razmisliti o tem, da se poišče strokovno pomoč od strokovnjaka za duševno zdravje.
Ni vedno dober občutek glede postavljanja mej, še posebej ne takrat ko gre za bližnje osebe, katere imate radi. Pogosto se ljudje ne zavedajo, da izčrpajo svoje prijatelje, saj so zatopljeni v svoje lastne težave. Dober prijatelj bo razumel, da je dobro, da poskrbite tudi zase.
Toda tudi če prijatelj ne razume, je še vedno zelo pomembno, da se meje postavijo in da poskrbite zase.
Biti čustveno in fizično izčrpan s strani prijatelja, družinskega člana ali sodelavca lahko povzroči čustveno in fizično preobremenjenost in tako vpliva na slabši imunski sistem, kar lahko privede celo do bolezni.
Ukvarjanje s prijateljevimi problem, lahko prebudi vašo nerazrešeno preteklost, če se s tem še niste spoprijeli. Dobro je vedeti, da ne morete biti prijateljevi terapevti, tudi če ste se trenirali za ta poklic. Pogosto je najboljša rešitev to, da predlagate in mu pomagate najti strokovno pomoč.
Povzeto po Josephine Ferrro (2.1.2013) Do You Feel Overwhelmed by a Friend’s Problems?
Pridobljeno: 29.1.2017 iz http://psychotherapist-nyc.blogspot.si/2013/01/do-you-feel-overwhelmed-by-friends.html