Nemalo staršev se vsaj enkrat v času šolanja svojega otroka sooči s tem, da je njihov otrok izpostavljen neki obliki medvrstniškega nasilja, pa naj gre tu za zasmehovanje, norčevanje, poniževanje, fizično ali spolno nasilje. Ko se otrok, ki je bil prej vesel, zavzet učenec začne upirati temu, da bi sploh hodil v šolo ali se zapre vase iz neznanega razloga ali pa na glas pove, da je žrtev nasilja, se v stiski znajdemo tudi starši.
Kaj narediti, kako ravnati?
Medvrstniško nasilje predstavlja pereč problem, saj ustvarja okolje strahu. Negativno vpliva na telesno in duševno počutje otroka. Starši svojega otroka pošljemo v šolo z zaupanjem, da bo v šoli za varnost in dobro počutje našega otroka dobro poskrbljeno. Verjamemo in zaupamo, da bodo učitelji poskrbeli, da bo v šoli vladala pozitivna klima, da se bodo učenci počutili sprejeti, varni in motivirani za učenje. Žal temu ni vedno tako.
Kaj lahko naredimo starši?
Ko odkrijete, da je vaš otrok žrtev nasilja, vas bodo preplavljala različna čustva: od jeze do strahu in žalosti. Takšni odzivi in čustva so naravni za starše, ki si želijo, da bi se njihov otrok počutil varnega in ljubljenega. Da bi lahko pri soočanju z nasiljem pomagali svojemu otroku, je pomembno, da prepoznate čustva, s katerimi se soočate in da naredite plan, kako boste pomagali svojemu otroku.
Naslednji korak, ki ga morate narediti kot starši, ki ste odgovorni za dobro počutje vašega otroka je, da se povežete s šolo.
Tako kot vse bolj sprejemamo ničelno toleranco do nasilja v družini, si moramo prizadevati za to tudi izven naših družin. Nasilje nikoli ni pravi način za reševanje problemov: ne v odnosu med partnerjema, ne pri vzgoji otrok, ne na delovnem mestu kot tudi ne v izobraževalnih ustanovah. Da se borimo proti nasilju je naša dolžnost in naša pravica.
Imate izkušnjo z medvrstniškim nasiljem. Delite jo na naši spletni strani in pomagajte staršem, ki se z njim soočajo.
Želite izraziti svoje nasprotovanje nasilju. Naradite zaobljubo s preprostim klikom na naši spletni strani.