Medijska pozornost glede vrstniškega izsiljevanja in internetnega nasilja se povečuje in veliko se o tem govori. Pomembno je da ste informirani in izobrženi glede tega, kako se tako nasilje kaže. S tem pa boste bolj učinkoviti pri ustavljanju le tega problema.
Otroci se veliko naučijo o družbenih odonosih s tem ko opazujejo vas starše, skrbnike in svoje vrstnike. Z oblikovanjem sočutja, toleriranja in spoštovanja v vaših dejanjih in komunikaciji, spodbujate svoje otroke, da so sočutni in spoštljivi do svojih vrstnikov in soljudi.
Pogosto se zgodi, da otroci ne govorijo o izisljevanju, ki se jim dogaja, še manj pa takrat, ko to počnejo oni drugim otrokom. Zato vprašajte svoje otroke o tem kako jim je v šoli, še posebej takrat ko se zaprejo v svoj svet ali pa ste opazili spremembe v njihovem obnašanju.
Spletno nasilje je hitro rastoče grdo ravnanje med otroci. Gre za odnos ena na ena. Zelo pomembno je, da ste starši vključeni v otrokovo srfanje na interentu. Da se zanimate kaj vaš otrok počne na interentu in se o tem z otrokom pogovarjate. Dobro je otroke tudi podučuti o spletnem nasilju, da ga bo otrok lahko prepoznal in ga nato z vašo pomočjo tudi ustavil.
V Ameriki politika, pravila in procedure varirajo od države do države. Sprejemajo se zakoni za ustavljanje izsiljevanja a se zatakne pri izvanju le tega v šolah.
Zato govorite o tem z šolskim osebjem o tem, kaj storiti v primeru izsiljevanja.
V Sloveniji sistemskega reševanja te problematike nimamo, lahko pa se obrnemo na šolski sistem in skušamo najti pristop oz rešitve za nastali problem.
Lokalne ustanove, svet staršev in lokalna politika so lahko vir in podpora za vzpostavitev programov proti vrstniškemu in spletnemu nasilju.
Bodite aktivni, napišite članek v vaš lokalni časopis o aktualni problematiki o tem, da je potrebno resno vzeti nasilje na splošno. Vaša angažiranost in aktivno vključevanje v problematiko vezano na šolanje vaših otrok lahko ogromno prispeva k reševanju le tega.
Povzeto po
Community matters.org. 11 ways to stop bullying. Pridobljeno 30.1.2017 iz izvirnika na spletni strani http://community-matters.org/get-involved/11-ways-to-stop-bullying