Temeljna potreba otroka je, da lahko v čustveno varnem okolju svoje družine izraža vsa svoja čutenja, kar pomeni, da starši s svojim ravnanjem znajo regulirati otrokova notranja stanja. V rejniških družinah je to veliko težje, saj je večina teh otrok šla skozi težka obdobja, kjer so morali sami umirjati svoja notranja stanja. Rejniškim staršem je zato še toliko pomembneje in težje pomagati otroku pri regulaciji njegovih notranjih občutkov.
Nekateri strokovnjaki ugotavljajo, da tisti otroci, ki so odraščali v toplih, ljubečih, spodbujajočih domovih, so običajno iz njih odhajali brez večjih pretresov in so si ustvarili družine. Tisti drugi, ki so odraščali v hladnih, zlorabljajočih družinah, polnih sovraštva, so težje odhajali od doma, a po neki logiki bi moralo biti prav nasprotno. S tega vidika je pomembno, kakšen odnos ima rejniška družina med seboj. Raziskave kažejo, da izkušnje iz nuklearne družine pomembno vplivajo na oblikovanje otrokovih predstav o svetu. Tisti otroci, ki so odraščali v toplem okolju, so si tudi svet predstavljali kot topel in ljubeč kraj in si ga želeli spoznati. Tisti otroci, ki so odraščali v hladnem in sovražnem okolju, so si tudi svet tako predstavljali. Bilo jih je strah pred njegovim spoznavanjem. V dobri rejniški družini lahko otrok znova pridobi zaupanje in samospoštovanje.
Otroci iz težkih okoliščin se lahko zapirajo pred svetom, živijo prestrašeni in odmaknjeni od sovrstnikov in okolice, vedno so nekje v ozadju in se ne upajo izpostavljati, saj je svet zanje nekaj nepredvidljivega in strašnega. Nekateri izmed teh otrok so lahko zelo dobri učenci, saj je šola za njih edino, kar imajo in kjer se lahko izkažejo. Učijo se lahko tudi zato, ker si ne dovolijo tega, da bi starši – rejniški starši z njimi imeli kakršnekoli skrbi. S tem vedenjem skrbijo za svoje starše – rejniške starše tako, da pri tem nase popolnoma pozabijo, in sicer tako da so skrajno ubogljivi in pridni. Zato je bistvenega pomena, kako rejniški starši ravnajo s takšnim otrokom, da ne ponovijo vedno znova in znova starih ran. Zavržen otrok bo lahko rejniškim staršem ali okolici »šel skrajno na živce«, zato se ga bo nekako izogibal ali ga postavljal na stranski tir, kot da ga ni. Otroci, ki so bili zavrženi s strani svojih staršev, lahko v nas prebudijo to zavrženost. Okolica se nanje odzove na tak način, da ga še sama zavrže. Pojavi se vprašanje, ali lahko rejniški starš ob teh občutkih vzdrži in otroku podzavestno pomaga predelati to zavrženost, kar pa je vse prej kot lahko. Pomembno je, da se rejniški starš tega zaveda, ker lahko otroku izboljša pogled nase, saj ta nima nobene samopodobe. Rejniški starš kot avtoriteta oziroma kot podzavestna podoba staršev lahko veliko naredi za njegovo samopodobo, če mu da veliko potrditev in pozornosti. Za takšnega otroka je lahko rejniški starš edini, ki mu daje pripadnost in na tak način izoblikuje njegovo pozitivno samopodobo.
V tako imenovanih zdravih družinah ima vsak družinski član svojo smiselno funkcijo. Strokovnjaki s področja odnosov menijo, da je pomembno raziskovati in prisluhniti svoji preteklosti in ni dobro zanikati neljubih bolečih dogodkov, ki so se zgodili v otroštvu. Bolj ko idealiziramo svojo preteklost, si ne priznavamo, kaj se nam je zgodilo, bolj se nam to pozna na telesu in se prenese v naslednje generacije.
Rejniški starš je lahko odrešitelj transgeneracijskega prenosa nefunkcionalnih občutkov in s tem razreši otroka in njegove potomce bolečih občutkov ter pripomore k temu, da ti ne bodo ponavljali starih vzorcev. Otroci, ki nimajo funkcionalnega makro okolja ali imajo celo zlorabljajočega, se težko zanesejo na ljudi. Rejniški starš, ki je konstanten in ne zlorabi otrokovega zaupanja, mu s tem daje možnost nečesa novega. Otrok to njegovo dostojanstvo ponotranji in s tem dobi možnost za drugačno čustveno stanje, ki se pa lahko kaže v otrokovem odraslem obdobju življenja. Otroci z manj priložnostmi se tako oprimejo balončkov vsake dobrote in ti balončki so za posameznikovo podzavest tako močni, da spreminjajo njegovo doživljanje sebe ter okolice. V odraslosti ti balončki dobrote pomagajo, da posameznik podzavestno lažje preide čeri življenja, s katerimi se sooča na svoji življenjski poti.
Rejniški starši ste tisti ponos in trden temelj naše družbe, ki pomagate pri tem, da rešujete s svojo nesebično ljubeznijo otroke, ki jim je življenje naproti prineslo bremena, za katere ni krivca. Na vaše sooblikovanje zdrave družbe smo lahko več kot ponosni.