Medtem, ko se odrasli osredotočajo na eno stvar, otroci opazijo vse.
Čeprav lahko starši svoje otroke premagajo v kongnitivnem razmišljanju, nove raziskave kažejo, da so lahko otrokove omejitve, pravzaprav njihove močne točke.
V dveh študijah, so raziskovalci ugotovili, da so odrasli zelo dobri pri pomnenju informacij, za katere so dobili navodilo, da se morajo nanje fokusirati, in ostale ignorirati.
Nasprotno, so se od 4-5 let stari otroci, fokusirali na vse informacije, ki so jim bile prikazane. Tudi takrat, ko so dobili navodila, naj se fokusirajo samo na eno informacijo, so bili pozorni na vse prikazano.
“Pogosto pomislimo na otroke, kot na ljudi s primankljaji, ko jih primerjamo z odraslimi. Toda včasih, kar se nekaj zdi kot primankljaj je lahko v resnici prednost”, je povedal Vladmir Sloutsky, so-avtor študije in profesor psihologije na Univerzi State Ohio.
V naši raziskavi smo ugotovili, da so otroci zelo radovedni in zato so naravnani na raziskovanje vsega okoli njih, to pomeni, da je njihova pozornost široka, tudi takrat, ko jih odrasli prosijo naj se fokusirajo samo na eno stvar.
Raziskava ima pomembne rezultate za razumevanje, kako izobraževanje oz. okolje izobraževanja vpliva na učenje otrok.
Sloutsky je izvedel raziskavo skupaj z Danielom Plebanek, diplomantom psihologije na Univerzi State Ohio. Rezultati raziskave so bili obljavljeni v reviji “Psychological Science”, aprila letos.
Prva študija je vključevala 35 odraslih in 34 otrok, ki so bili stari med 4 in 5 let. Sodelujoči so bili soočeni z računalniškim ekranom z dvema oblikama, kjer je ena prekrivala drugo. Ena je bila rdeča, druga zelena.
V nekaterih primerih so bile oblike na ekranu popolnoma enake. V drugih primerih pa so bile različne tiste, na katere so se morali osredotočati. Bilo je tudi tako, da se je spremenila tista oblika za katero niso bili naprošeni, da se nanjo osredotočijo.
Odrasli so bili bolj supešni od otrok pri opazovanju spremembe na katero so se osredotočali. V 94% so opazili razliko, medtem ko so otroci to opazili v 86%.
“Otroci so bili veliko boljši od odraslih v primeru opazovanja spremembe oblike, na katero se niso osredotočali”, je povedal Sloutsky.
Otroci so opazili tako spremembo v 77%, odrasli pa 63%. “Otroci so bili veliko boljši od odraslih pri opazovanju oblike, ki je bila v odzadju, na katero se niso osredotočali oz niso bili naprošeni naj se nanjo fokusirajo. Odrasli po drugi strani so se fokusirali večinoma na tisto za kar so jih prosili.
Pri drugem eksperimentu so sodelovali isti ljudje in v tem primeru so jim pokazali risbe živali z različnimi značilnostmi. Na telesu živali so lahko bili “x-i” ali pa “o-ji”; na koncu repa so lahko imeli gorečo kroglo ali pa kosmato žogico.
Sodelujoči so bili naprošeni naj najdejo eno zlačilnost, npr “x-e” na telesu poleg “o-jev”. Niso jih o drugih značilnostih. Njihova pozornost je bila usmerjena na “x-e” in “o-je”. Pokazalo se je, da so oboji dobro našli “x-e”, odraslim še šlo nekoliko bolje kot otrokom.
Ko so se te oblike kasneje pojavile na enkranu, so bile velike razlike v tem kaj so si sodelujoči zapomnili. Opazovane lastnosti (“x-i” in “o-ji”) so si tako otroci kot odrasli zapomnili enako dobro.
Toda otroci so bili veliko bolj natančni kot odrasli, otroci v 72% v primerjavi z odraslimi 59%, v pomemnenju lastnosti na katere se niso fokusirali, kot npr. rep živali.
“Pomembno je vedeti, da se otroci ne fokusirajo na eno stvar tako dobro kot odrasli, ko jih to prosiš”, je povedal Sloutsky. Otroci opazijo več in si tudi zapomnijo več kot odrasli.
Sposobnost koncentriranja omogoča odraslim, da lahko sedijo na dvo-urnih sestankih in vzdrževanje dolgih pogovorov z sposobnostjo ignoriranja moteče okolice.
Majhni otroci opazujejo vso okolico, to jim omogoča, da se naučijo več v novih in nepoznanih okoliščinah.
Dejstvo, da se otroci ne zmorejo vedno dobro osredotočati, kaže na pomembnost pravilnega kreiranja učnega okolja.
Otroci ne zmorejo dohajati veliko motenj, ker njihovi možgani sprejemajo ogromno informacij iz okolja. Pomembno je zavedanje le—tega in zagotavljanje pravih učnih pogojev. S tem pa pomagati otrokom do uspeha.
Povzeto po:
Daniel J. Plebanek, Vladimir M. Sloutsky (April 10, 2017) Costs of Selective Attention: When Children Notice What Adults Miss. Scienecedaily.
Pridobljeno, 11. April, 2017 ob 9:42 iz https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170410085003.htm
Želite deliti svoje izkušnje. Zapišite svojo zgodbo.
Želite današnji dan izkoristiti za nov začetek. Z zaobljubo na tej spletni strani, lahko začnete znova!